Więcej przestrzeni dla psa

Jakie choroby może wywołać u Twojego psa zakażenie wywołane przez kleszcza

Kleszcz u psa może spowodować różne choroby, których objawy nie zawsze są zauważane od razu i często mylone z innymi chorobami. Dlatego wskazane jest, by po każdym spacerze sprawdzać, czy pies ma kleszcza, by możliwie jak najszybciej pozbyć się pasożyta. Jak rozpoznać odkleszczowe choroby u zwierzęcia? Jak usunąć kleszcza u psa? Podpowiadamy poniżej.

Dlaczego kleszcze są nosicielami chorób

Kleszcze w trakcie swojego życia mogą mieć kilku żywicieli. Żerują i pożywiają się krwią nawet do kilku tygodni. Kleszcze przenoszą chorobotwórcze wirusy, bakterie, nicienie oraz pierwotniaki i rozmnażają się w nich także pierwotniaki nazywane Babesia canis. Potrzebują do swojego rozwoju kleszcza gatunku Dermacentor reticulatus. Pierwotniaki namnażają się w jego przewodzie pokarmowym i wędrują do wszystkich narządów także do gruczołów ślinowych. Jeśli samica zarazi się, przenosi chorobę na swoje jaja.

Jakie rozpoznać objawy chorób odkleszczowych u psów

Najczęściej kleszcz u psa pojawia się w okolicach uszu, głowy, brzucha, a także lędźwi. Może również zdarzyć się kleszcz pod skórą psa, choć jest to bardzo rzadkie zjawisko. Samo ugryzienie kleszcza nie sprawia bólu, ponieważ w ślinie pajęczaka znajduje się środek znieczulający, który maskuje ukąszenie. Warto zauważyć, że objawy często są niecharakterystyczne i różnią się w zależności od konkretnych chorób:

· Babeszjoza
Podczas tej choroby pasożyt atakuje czerwone krwinki u psa, doprowadzając do niedokrwistości. Choroba objawia się, m.in.: osłabieniem, letargiem, bladością błon śluzowych, czerwonym moczem, żółknięciem skóry (żółtaczką) oraz występowaniem gorączki. Mogą pojawić się także wymioty i objawy niespecyficzne. Choroba rozwija się szybko i podstępnie, może mieć postać przewlekłą i subkliniczną. Pierwsze objawy mogą wystąpić u psa już w ciągu 7 dni od momentu zarażenia i są delikatne, ale z każdą godziną i dniem się nasilają. Kiedy lekarz wykryje chorobę, powinien podać zwierzęciu lek, który ma działanie pierwotniakobójcze. Ze względu na silną anemię, zwierzę powinno być poddane monitorowaniu podczas leczenia. Podczas leczenia może okazać się także, że niezbędna będzie transfuzja krwi.

· Anaplazmoza
Choroba jest przenoszona najczęściej przez kleszcza pospolitego. W trakcie jej przebiegu atakowane są i niszczone białe krwinki. U części psów zakażenie pozostaje bezobjawowe, jeśli nastąpi osłabienie z powodu np. zmarznięcia, stresu lub zakażenia inną chorobą, choroba może uaktywnić się. Od zakażenia do pierwszych objawów mija od 4 do 11 dni. Do najczęstszych dolegliwości, które mogą pojawić się u psa, zalicza się: apatię i brak apetytu, wysoką gorączkę, ból stawów, wymioty, biegunkę, krwawienie i objawy ze strony układu nerwowego. Leczenie u psa opiera się na stosowaniu przez tydzień antybiotykoterapii. Dodatkowo pies ma zalecone leczenie wspomagające w postaci płynów i leków przeciwzapalnych.

· Borelioza
Borelioza jest inaczej nazywana chorobą z Lyme. Do zakażenia nią dochodzi, jeśli kleszcz żeruje na żywicielu od 16 – 48 godzin. W zależności od tego, w jakim stanie jest układ odpornościowy psa, choroba może mieć przebieg ostry, pełnoobjawowy lub subkliniczny. Głównymi objawami boreliozy, które mogą wystąpić u psa, są: apatia i osowiałość, brak chęci do zabawy oraz wysoka gorączka nawet do 41,5 stopni. Podczas leczenia weterynarz podaje psu antybiotyki: oksycyklinę, amoksycylinę. Leczenie może trwać nawet do 4 tygodni.

Erlichioza
Erlichioza jest chorobą zakaźną, która atakuje wiele narządów. Objawy choroby mogą być różne i mało charakterystyczne. Okres inkubacji wynosi od 4 do 11 dni. Na początku psy mogą być osowiałe, osłabione, może wystąpić u nich wysoka gorączka. W zależności od postaci choroby, psy mogą chudnąć, mieć krwawienia z błon śluzowych oraz powiększoną śledzionę i węzły chłonne. Jeśli pies zachoruje na tę chorobę, lekarz zaleca zastosowanie antybiotykoterapii przez 28 dni. Po 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia, zleca przeprowadzenie badań serologicznych.

Jak zapobiegać chorobom odkleszczowym u psów

Kleszcze czy inne pasożyty występują nie tylko w lasach, lecz także w parkach i ogrodach miejskich – wysokie trawy i obrzeża lasów oraz pola to miejsca, które szczególnie upodobały sobie te pasożyty. Kleszcze do życia budzą się wiosną, na przełomie marca i kwietnia, i pozostają aktywne do października lub listopada, w zależności od wysokości temperatur. Jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu przed groźnymi chorobami odkleszczowymi, stosuj różnego rodzaju preparaty i środki ostrożności, np. obrożę przeciwko pasożytom zewnętrznym; płyny typu spot-on, które wylewa się na skórę; tabletki do połknięcia w formie smakowitego przysmaku. Jeśli Twój pupil zachoruje na chorobę odkleszczową, możesz założyć mu żółtą wstążkę podczas spacerów, która jest umownym symbolem informującą innych właścicieli psów, o tym że nie powinni zbliżać się ze swoimi zwierzętami do Twojego psa.

Pomóż nam zwiększyć świadomość na temat międzynarodowej kampanii Yellow Dog. Obserwuj nasze profile na Facebooku oraz Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.