Więcej przestrzeni dla psa

Jak zmniejszyć lęki u psa?

Czy zauważyłeś, że Twój pies jest czasami nerwowy? Jego lęk objawia się trzęsieniem, uciekaniem albo chowaniem? Szczególnie kiedy widzi niektóre osoby z pewnych grup np. mężczyzn z brodą lub słyszy urządzenia, które głośno pracują np. odkurzacz albo mikser? Z myślą o Twoim pupilu przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym Twój pies przestanie reagować nerwowo.

Czym objawia się nadmierny stres u psa?

Pies, który odczuwa lęk, żyje w ciągłym stresie, czyli jest w stanie podniesionej gotowości. Stres u zwierzęcia może powodować wiele problemów zdrowotnych np. wypadanie sierści, obniżenie odporności organizmu, ale także nadmiernym ślinieniem. Widoczne jest także napięcie mięśni, rozszerzone źrenice, ale także wyczuwalne są mokre opuszki u łap. Podłoże lęku u psa może mieć wiele przyczyn. Ich odkrycie jest tym trudniejsze, im mniej znasz swojego psa. Do najczęstszych powodów, dla których zwierzę wpada w panikę należą:

  • Trudne doświadczenia z przeszłości
  • Nieodpowiednia opieka w okresie szczenięcym
  • Choroba
  • Przewlekły ból
  • Przemoc ze strony człowieka.
  • Nieprzyjemne lub bolesne zabiegi, które wykonał lekarz w gabinecie weterynaryjnym
  • Strzały fajerwerków podczas sylwestra lub uroczystości rodzinnych.

Zabierz go na spacer

Jeśli masz psa, który odczuwa lęk to Twoim pierwszym i najważniejszym zadaniem jest okazanie mu wsparcia, a także zapewnienie bezpieczeństwa. Zabierz go na spacer, ponieważ to dla psów najlepszy sposób na relaks oraz odpoczynek. Jeśli zdecydujesz się na niego w zatłoczonym miejscu. Niezbędnymi akcesoriami okażą się: smycz oraz obroża z zawiązaną żółtą chustą albo innym dodatkiem w kolorze żółtym. Dlaczego akurat wstążka w kolorze żółtym jest przydatna? Żółta chusta jest symbolem kampanii międzynarodowej Yellow Dog Projekt. Kolor żółty jest umownym sygnałem dla innych przechodniów oraz właścicieli psów o tym, że Twój pies potrzebuje więcej przestrzeni. Oznacza tyle, że do psa nie należy się zbliżać ani nie można go zaczepiać. Na spacer możesz zabrać także psie zabawki, dzięki nim pies zaspokoi swoje podstawowe potrzeby behawioralne takie jak potrzebę ruchu oraz stymulacji intelektualnej.

zdjęcie na stronę główną

Zajmij psa zabawą i przysmakami

Jeśli chcesz uspokoić psa, który odczuwa silny lęk np. z powodu Twojej nieobecności, zadbaj o to, aby miał czym się zająć. Zostaw mu zabawki do zabawy oraz podaj jakieś smakołyki. Dobrym pomysłem może okazać się pozostawienie mu zabawki, która zawiera niewielkie dziurki umożliwiające wyciągnięcie smakołyków ze środka. Zabawka doskonale angażuje psa. Możesz napełnić ją karmą albo wysokiej jakości przysmakami.

Pamiętaj o tym, że podając psu przekąski, powinieneś wliczyć je do bilansu energetycznego psa. Przekąski mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania w energię. Nie korzystaj z tej metody na uspokojenie psa, z którym poruszasz się samochodem. Dlatego, że u niektórych pupili jedzenie podawane w trakcie jazdy samochodem może pogorszyć ich samopoczucie.

Wydziel psu bezpieczną przestrzeń

Jeśli chcesz, aby pies się uspokoił, nie zakłócaj jego odpoczynku. Nie przerywaj go głaskaniem oraz braniem na ręce. Możesz także wydzielić mu bezpieczną przestrzeń, zachęcając do spania w transporterze lub klatce materiałowej albo na legowisku. Dzięki przebywaniu w swojej przestrzeni pies wypocznie, będzie spokojniejszy, zrelaksowany oraz odizolowany od bodźców, które pobudzają. Zachęcając psa do leżenia w niej naucz go komendy odpoczynek.

Kiedy warto zgłosić się do specjalisty dla psów po pomoc?

Jeśli u psa, który boi się, zauważysz, że zaczyna zachowywać się agresywnie, skontaktuj się z behawiorystą. To szczególnie ważne, jeśli nie masz doświadczenia w zajmowaniu się psami z zaburzeniami zachowań. Dzięki konsultacji ze specjalistą, dowiesz się tego, jakie ćwiczenia powinieneś wykonać, aby pies przestał się bać i denerwować.

Pomóż nam szerzyć świadomość na temat międzynarodowej akcji Yellow Dog. Wspólnie zadbajmy o wspólne dobro zwierząt oraz spokojny spacer. Obserwuj nas na Instagramie oraz Facebooku.

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.