Więcej przestrzeni dla psa

Jak opiekować się chorym psem?

Każdy pies, który jest chory, wymaga szczególnej opieki. Jak dbać o chorego psa, aby jak najszybciej powrócił do zdrowia? Czy choremu psu powinieneś zapewnić ruch? Jak go karmić? Na co zwrócić uwagę, by chore zwierzę poczuło się lepiej? Poniżej przestawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Kiedy udać się z chorym psem do weterynarza?

Jeśli zauważysz pierwsze objawy choroby u psa, koniecznie udaj się z nim do weterynarza. Do niepokojących symptomów, należą: brak apetytu, osłabienie, apatia i nadmierna senność. Sygnałami, na które powinieneś zwrócić uwagę, są: wymioty, biegunka, kłopoty z wypróżnianiem oraz nadmierna senność. Do objawów wielu chorób należą także: kaszel, katar oraz powiększenie węzłów chłonnych, zmiany skórne lub uporczywe drapanie się. Podczas wizyty lekarz osłucha psa, zmierzy mu temperaturę i pobierze krew.

Gdzie przygotować miejsce do leżenia zwierzęciu, które cierpi z powodu dolegliwości?

Jeśli Twój pies nie czuje się najlepiej, w pierwszej kolejności zadbaj o spokojne i ciche miejsce do jego odpoczynku. Najlepiej, aby było w nim ciepło, bez przeciągów i dużego ruchu domowników. Jeśli zwierzę jest przyzwyczajone do Twojej obecności, wybierz miejsce, w którym będzie mogło odpocząć tylko na jakiś czas. Kiedy pies poczuje się lepiej, możesz ponownie przygotować mu legowisko w miejscu, w którym przebywał wcześniej. Pozwól psu odpocząć, to sprawi, że szybciej powróci do zdrowia i sił.

Jak odżywiać chorego psa?

Żywienia psa, który jest chory, zależy od tego, na jaką chorobę cierpi. Inaczej żywi się psa, który choruje na dolegliwości związane z układem pokarmowym, a inaczej takiego, który jest przed zabiegiem chirurgicznym lub po nim. Zanim przygotujesz psu jedzenie, dowiedz się, jakie składniki są potrzebne psu w diecie. Dostosuj ją do zaleceń weterynarza. Możesz także zdecydować się na inne rozwiązanie i podawać zwierzęciu karmę dietetyczną, która jest produkowana w formie gotowej diety. Zawiera składniki w ilości dostosowanej do konkretnych problemów zdrowotnych np. trawiennych.

Ile ruchu potrzebuje chory pies?

Kiedy Twój pies choruje, powinieneś mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu dostosowaną do jego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli Twoje zwierzę jest osłabione i bardzo chore, zadbaj o to, aby nadmiernie się nie wysilało i mogło załatwić bez nadmiernego wysilania się. Jeżeli zwierzę nie będzie miało ochoty na spacer, nie zabieraj go nigdzie na siłę. Z kolei, gdy pies cierpi z powodu chorób kręgosłupa, złamania kończyn, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu. W pozostałych przypadkach kilkuminutowy spacer może zachęcić Twojego pupila do szybszego powrotu do zdrowia. Na spacer zakładaj mu żółtą chustę, będąca symbolem tego, że pies potrzebuje więcej przestrzeni.

Dlaczego warto leczyć psa odpowiedzialnie?

Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, powinieneś zapewnić mu jak najlepsze warunki podczas leczenia i współpracować z lekarzem. Jeżeli pies czuje się naprawdę źle, postaraj się, żeby w jego otoczeniu zawsze był ktoś z domowników i na bieżąco kontrolował jego stan zdrowia.

Wpis powstał w ramach akcji Yellow Dog. Pomóż nam wspierać świadomość na jej temat i zachęć znajomych do obserwowania naszego profilów na Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.