Więcej przestrzeni dla psa

6 wskazówek jak przewozić psa pociągiem

Każdy właściciel zabierając psa w pierwszą podróż pociągiem, ma wiele obaw dotyczących tego, jak jego pupil może znieść podróż. Jeśli w najbliższym czasie planujesz podróż ze swoim zwierzęciem i zastanawiasz się nad tym, czy Twój pupil będzie zestresowany, czy pozostali pasażerowie nie będą mieli nic przeciwko obecności zwierzęcia w przedziale i nie wiesz, jak przygotować się do wspólnych wakacji, to poniżej podpowiadamy, co możesz zrobić, aby podróż z psem okazała się komfortowa, zarówno dla Ciebie, jak i innych pasażerów.

Zapoznaj się z regulaminem przewoźnika

Zasady przewożenia zwierząt są podobne u wielu przewoźników, mogą jednak zawierać pewne różnice w regulaminie, dlatego zawsze przed podróżą zapoznaj się z wytycznymi, które najczęściej dostępne są na stronie internetowej konkretnego przewoźnika. Co prawda wszyscy przewoźnicy zgadzają się na transportowanie zwierząt domowych, są jednak niewielkie różnice dotyczące wymogów. Jeśli będziesz przewoził psa w transporterze, wtedy taka podróż może być dla niego darmowa. Za psy na smyczy będziesz musiał zapłacić opłatę zryczałtowaną, która wyniesie tyle samo na całym odcinku podróży. Bilety za przewóz psa są dostępne w różnej wysokości, a ich cena uzależniona jest od przewoźnika.

Musisz otrzymać zgodę od pozostałych przewoźników

Jeśli chcesz podróżować z psem, musisz otrzymać zgodę na podroż nie tylko od przewoźnika, ale także od pozostałych pasażerów w przedziale lub w wagonie. Powodów, dla których pasażerowie mogą nie chcieć podróżować z Twoim psem, może być wiele. Może także zdarzyć się tak, że Twoje zwierzę nie będzie czuło się komfortowo podczas jazdy w przedziale. Jeśli Twój pupil będzie jechał pociągiem pierwszy raz, możesz założyć mu żółtą chustę. To umowny znak, dzięki któremu pozostali pasażerowie będą wiedzieli, że nie mogą się do niego zbliżać ani go głaskać. Musisz mieć jednak świadomość, że żółta wstążka u psa wcale nie zwalnia Cię z odpowiedzialności prawnej za niego. To tylko komunikat, który ma zminimalizować ryzyko jakiejkolwiek niemiłej sytuacji. Podróżując z psem pociągiem możesz wybrać wagony bezprzedziałowe. Mimo że w takim przedziale jest więcej współpasażerów, to zwierzę jest mniej zauważalne.

Zakładaj psu smycz

Przewożąc psa w transporcie publicznym musisz założyć mu smycz oraz kaganiec. Zazwyczaj wystarczy sama smycz, jednak może zdarzyć się tak (jeśli np. nasz pies będzie niespokojny), że konduktor albo inny pasażer poprosi o założenie kagańca.

Dokumenty potrzebne podczas podróży z psem

Wybierając się z psem transportem publicznym, musisz mieć przy sobie dwa dokumenty. Pierwszy to bilet, natomiast drugim jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które powinno być potwierdzone w książęce zdrowia.

Zabierz niezbędne przedmioty ze sobą

Wybierając się z psem w podróż transportem publicznym, zabierz ze sobą: miskę i wodę, woreczki, papier do sprzątania nieczystości, smycz, kaganiec, zabawkę niepiszczącą oraz przysmaki. Jeśli Twój pies nie jest przyzwyczajony do leżenia na podłodze czy twardym podłożu, weź ze sobą kocyk lub matę.

Przygotuj psa do podróży

Zanim wsiądziecie do pociągu, zabierz zwierzę na spacer, podczas którego załatwi swoje potrzeby oraz uspokoi swoje emocje. Pies, który zmęczy się w trakcie spaceru, pójdzie spać i nie będzie przeszkadzał współpasażerom. Przed podróżą nie podawaj psu posiłku, szczególnie jeśli pierwszy raz wybieracie się w podróż pociągiem (może okazać się, że zwierzę cierpi z powodu choroby lokomocyjnej). Jeśli planujesz długą podróż i obawiasz się, że pies nie wytrzyma bez możliwości skorzystania z toalety, zaplanuj ją z przesiadką.

Pamiętaj: Pies przewożony autobusami, tramwajami i trolejbusami musi być trzymany na smyczy, mieć założony kaganiec, a właściciel winien posiadać zaświadczenie o aktualnym szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.

Chcesz szerzyć świadomość na temat akcji społecznej Yellow Dog? Obserwuj nasze profile na Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.