Więcej przestrzeni dla psa

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić psa?

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić psa?

Czy planujesz wakacyjny wyjazd i zamierzasz zabrać ze sobą swojego psa? Dowiedz się, jak bezpiecznie przewozić zwierzę samochodem.

Przygotuj psa do jazdy samochodem

Zanim wyruszycie samochodem w podróż, zadbaj o to, aby Twój zwierzak był spokojny. Nie zabieraj do samochodu psa, który jest podekscytowany, zestresowany albo nie zdążył zaspokoić swoich potrzeb fizjologicznych. Przed podróżą zabierz pupila na krótki spacer, dzięki temu pies rozładuje swoją energię i się uspokoi. Przed dłuższym wyjazdem nie karm zwierzęcia, podaj mu jedynie wodę, szczególnie gdy na zewnątrz panują upały.

Nie przewoź psa luzem

W obowiązujących regulacjach prawnych nie ma informacji na temat tego, jak należy przewozić psa. Dlatego stosuje się zapis art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.): „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”. Zgodnie z nim zwierzęta muszą być przewożone tak samo, jak inne ładunki. Nie mogą utrudniać kierowania pojazdem i ograniczać widoczności, a także przemieszczać się podczas jazdy. Pamiętaj o tym, że przewożenie psa luzem jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale także nieodpowiedzialne. Dlatego pies będący luzem może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także pozostałych pasażerów. Wystarczy ostre zachowanie lub stłuczka, a zwierzę może przelecieć przez kabinę samochodu. W samochodzie pies podczas jazdy może się nudzić i wejść pod nogi pod kierownicę i uniemożliwić naciśnięcie pedału hamulca. Pies będący luzem może także może zaślinić Ci tapicerkę albo pozostawić ślady trudne do usunięcia.

Wybierz akcesoria do przewożenia zwierząt

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie oraz komforcie podczas przewożenia psa, wybierz przydatne akcesoria. Dopasowując je, weź pod uwagę rozmiar psa, jego masę, temperament oraz możliwości Twojego samochodu. Do dyspozycji masz:

Transporter dla psa

Transporter powinien składać się z dwóch ścianek wykonanych z kratek. Dzięki nim powietrze będzie swobodnie przepływać, a pies będzie oddychał bez żadnego problemu. Transportery najczęściej są wykonane z plastiku oraz usztywnianych tkanin. Akcesorium możesz postawić na tylnym siedzeniu i przypiąć je pasami lub na podłodze za przednimi siedzeniami. W transporterze powinno być na tyle dużo miejsca, aby zwierzę mogło swobodnie poruszać się w nim np. wstać i obrócić się. To akcesorium, które sprawdzi się podczas dłuższych podróży.

Klatka dla psa

Klatka dla psa jest wykonana z trwałego oraz lekkiego materiału np. z aluminium. Mocuje się ją do tylniego siedzenialub do wnętrza przestrzeni bagażowej. Powinna być wyższa o 5 cm – 10 cm niż kłąb psa. Dzięki takiemu rozmiarowi pies będzie mógł swobodnie w niej przebywać i komfortowo podróżować samochodem. Dopasowując wymiary klatki do wzrostu psa, możesz także kierować się informacją podaną przez producentów. Wielu z nich pisze jaki rozmiar klatki jest dedykowany konkretnej rasie.

Maty ochronne na kanapę albo fotele

Mają formę pokrowców albo hamaków, rozpina się je między zagłówkami na przednich fotelach i tylnym siedzeniu. Rozmiar maty ochronnej musi być dopasowany do wielkości wnętrza samochodu. Mata chroni tapicerkę, dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia, przypnij ją do klamer pasów bezpieczeństwa. Nie przypinaj psa za obrożę, ponieważ grozi to złamaniem karku w trakcie ostrzejszego zahamowania. Wybierając matę, zwróć uwagę na to, czy ma wcięcia, ponieważ tylko do takich można przypinać pasy.

Pasy bezpieczeństwa dla psa

Pasy bezpieczeństwa dla psa przypominają szelki. Montuje się je do wpięcia na pasy. Dzięki piankowemu wykończeniu, zwierzę uniknie obtarć. Pamiętaj o tym, że nie wszystkie psy tolerują taki sposób przewożenia, ponieważ szelki ograniczają ich swobodę. Podczas podróży mogą być nadmiernie nerwowe oraz znudzone.

Przerwy w trakcie jazdy samochodem

Podczas jazdy samochodem z psem, rób przerwy. Nie wypuszczaj zwierzaka luzem z samochodu, ale wyprowadzaj go na krótkie spacery. Jeśli zauważysz, że pies będzie bał się nowego miejsca, zachowywał się lękliwie, załóż mu żółtą chustę. To umowny znak, dzięki któremu przechodnie oraz właściciele innych psów nie będą zbliżać się do Twojego zwierzęcia.

Podróżując z psem zwróć uwagę na to, czy cierpi z powodu choroby lokacyjnej. Może ona objawiać się nadmiernym ślinieniem, problemami z oddychaniem albo odruchami wymiotnymi. W takiej sytuacji podaj mu lek, który zaleci lekarz w trakcie konsultacji.

Pomóż nam szerzyć świadomość na temat międzynarodowej kampanii Yellow Dog. Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.

Jak opiekować się suczką, która ma cieczkę?

Cieczka u suczki jest trudnym momentem dla samego zwierzęcia oraz dla jego opiekuna. Podczas jej trwania zwierzę jest niespokojne i nadpobudliwe. Ile trwa ruja? Jak zachowuje się suczka w czasie jej trwania? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.