Więcej przestrzeni dla psa

Jak spacerować z psem? 7 zasad bezpiecznego wyprowadzania psa

Czy masz psa i zależy Ci na tym, aby Wasze wspólne spacery były bezpieczne? Kiedy można otrzymać mandat za spacer z psem bez smyczy? Poznaj 7 zasad, których powinieneś przestrzegać podczas wyprowadzania psa.

Staraj się mieć psa na smyczy zawsze pod kontrolą

Odpowiedzialne wyprowadzanie psa dotyczy każdego właściciela, nawet jeżeli Twój pupil jest przyjazny dla innych. Spacerując z psem, trzymaj go na smyczy, a jeżeli zwierzę jest agresywne, załóż mu także kaganiec. W trakcie spacerów z psem ważne jest bezpieczeństwo Twoje, jak i innych. Dzięki zachowaniu wszelkich środków ostrożności w trakcie spacerów, pies nie oddali się od Ciebie i nie stworzy potencjalnego zagrożenia. Będziesz też miał możliwość zminimalizowania nieszczęśliwych wypadków, jak np. pogryzienie czy wbiegnięcie pod samochód.

Naucz komend swojego pupila

Ucząc psa komend, zadbasz o Wasze wspólne bezpieczeństwo podczas spacerów, ale także wzmocnisz Waszą więź. Dzięki komendom: „czekaj”, „noga” czy „równaj” Twój pies nabierze dobrych nawyków. Wyprowadzanie psa stanie się jeszcze większą przyjemnością. Zanim Twój pies opanuje podstawowe komendy, możesz wyprowadzać go na smyczach nieplączących oraz amortyzujących. Tego typu akcesoria zmniejszą ryzyko pociągnięcia Cię wtedy, gdy Twój pupil zauważy inne zwierzę.

Daj psu przestrzeń na spacerach

Wybierając trasę spaceru, postaraj się, aby była zlokalizowana w pobliżu mniej zatłoczonego miejsca. Jeśli mieszkasz niedaleko lasów, możesz zabrać psa właśnie tam. Jednak pamiętaj o tym, że nawet będąc z psem w lesie, nie możesz puszczać go luzem. Wyjątkiem od tej zasady jest wykonywanie czynności związanych z polowaniem. Jeśli mieszkasz w mieście, możesz wybrać się na spacer z psem do parku lub na wybieg. Miej na uwadze to, że wyznaczone parki dla psów mają swoje przepisy i zasady. Nie są tym samym, co przestrzeń publiczna. Dlatego może zdarzyć się tak, że będziesz musiał zapytać o pozwolenie, zanim pozwolisz swojemu psu przywitać inne czworonogi. Również podczas pobytu w parku obserwuj swojego psa. Jeżeli pojawią się potencjalne zagrożenia, usuń je. Park dla psów może być też świetnym miejscem na trening. Na psich wybiegach może uczyć się na przykład opanowania i rezygnacji.

Załóż psu żółtą chustę 

Jeśli zauważysz, że Twój pupil stresuje się podczas spacerów, np. widokiem przechodniów albo psów, załóż mu żółtą chustę.  To jasny sygnał, że do psa nie wolno się zbliżać nikomu: ani osobom dorosłym, dzieciom ani innym właścicielom ze zwierzętami. Żółta wstążka oznacza, że pies potrzebuje dystansu podczas spaceru. Powodów, przez które zwierzę potrzebuje więcej przestrzeni, może być wiele, np. pies może pracować, asystować, być w trakcie szkolenia, po zabiegu sterylizacji. Dzięki żółtym akcesoriom u psa podczas spaceru, ochronisz siebie i swojego czworonoga przed nadmiernym stresem oraz zbyt wieloma bodźcami zewnętrznymi. Symbol żółtej chusty jest znakiem kampanii międzynarodowej Yellow Dog Project.

Jak spacerować z psem? Poświęcaj mu uwagę

Jeśli zauważysz, że Twój pupil stresuje się podczas spacerów, np. widokiem przechodniów albo psów, załóż mu żółtą chustę.  To jasny sygnał, że do psa nie wolno się zbliżać nikomu: ani osobom dorosłym, dzieciom ani innym właścicielom ze zwierzętami. Żółta wstążka oznacza, że pies potrzebuje dystansu podczas spaceru. Powodów, przez które zwierzę potrzebuje więcej przestrzeni, może być wiele, np. pies może pracować, asystować, być w trakcie szkolenia, po zabiegu sterylizacji. Dzięki żółtym akcesoriom u psa podczas spaceru, ochronisz siebie i swojego czworonoga przed nadmiernym stresem oraz zbyt wieloma bodźcami zewnętrznymi. Symbol żółtej chusty jest znakiem kampanii międzynarodowej Yellow Dog Project.

Pytaj o pozwolenie

Jeśli zauważysz, że Twój pies ma ochotę na zabawę z innym psem, zawsze pytaj o pozwolenie. Jeśli drugi właściciel odmówi, uszanuj jego decyzję. To sama sytuacja dotyczy Twojego dziecka, jeśli będzie chciało zbliżyć się do nieznanego psa.

Jak powinien wyglądać pierwszy spacer z psem?

Pierwsze 3 miesiące życia szczeniaka to okres kwarantanny, powinniśmy w tym czasie na niego szczególnie uważać. Nie wychodź z psem jeśli dostał właśnie pierwszą dawkę szczepienia, jego organizm nie jest jeszcze odporny. Na spacery ze szczeniakiem należy też wybrać odpowiednie akcesoria. Wygodne i bezuciskowe szelki, lekkie obroże i smycze to prawdziwy must-have. Pamiętaj, aby nie inwestować w zbyt ciężki sprzęt. Świetnym rozwiązaniem będzie lekka smycz z taśmy, bądź sznurka o długości od 2 do 3 metrów. Jeśli już takie posiadasz, to świetnie! Teraz pozostał wybór miejsca. Pierwszy spacer pieska powinien kojarzyć się z czymś miłym. Unikaj hałaśliwych miejsc, tłumu ludzi, i innych psiaków. Wybierz czysty rejon, gdzie nie spacerują inne czworonogi, a właściciele sprzątają po swoich pieskach odchody.

Idealny spacer z psem - urozmaicenie, zabawy i wspólna aktywność

Spacer z psem to nie tylko zwykłe wyjście w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych pupila. To również wspólne odkrywanie ciekawych miejsc. Jest wiele sposobów na urozmaicenie wspólnych spacerów. Jeśli lubisz biegać, zaopatrz się w szelki do biegania i smycz z amortyzatorem. Z takim przygotowaniem Twój pies również zakocha się w tym sporcie. Spacer może być też świetnym czasem na naukę i zapewnienie psu odpowiedniej stymulacji umysłowej. Nie musi to być tylko wyprowadzenie psa na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Nie zapomnijcie o przysmakach i torebce na przysmaki, które są przydatne podczas nauki i szkolenia. Dla aktywnych psiaków fajnym urozmaiceniem będzie zabawa szarpakiem czy frisbee. W przypadku psiaków z mocną szczęką świetnie sprawdzą się zabawki z miękkiej gumy. Z kolei z myślą o igraszkach na łonie natury warto wybrać zabawki w jaskrawych odcieniach, łatwo rzucających się w oczy. Dzięki temu będzie je łatwo odnaleźć w trawie. Przepisów na idealny spacer z psem jest wiele, wystarczy tylko dobrać odpowiednią aktywność do naszego stylu życia i temperamentu pupila!

Jak spacerować z psem i wystrzec się mandatu? Najważniejsze przepisy:

  • art. 77 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń ( Dz.U.2021.281) ” §1.Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych lub karze nagany. §2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.” 
  • 10a ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2020.638) zgodnie z którym „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”,
  • Spacer z psem po lesie 166a ustawy z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz.U.2021.281), wprost zakazuje puszczania zwierząt luzem na terenach lasów (oprócz czynności związanych z polowaniem).

Zachęcamy Cię do szerzenia świadomości na temat projektu Yellow Dog. Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.