Więcej przestrzeni dla psa

Czym jest The Yellow Dog Project? Historia żółtej wstążki u psa

Historia żółtej wstążki u psa

Zauważyłeś żółte dodatki u psa? Myślisz, że to nowy trend albo ozdoba zwierzęcia? Nic bardziej mylnego! Dodatki dla psów w kolorze żółtym sugerują, że pies potrzebuje więcej przestrzeni dla siebie podczas spaceru. Dla jakich psów jest zarezerwowany żółty kolor? Może przeznaczono go tylko dla agresywnych zwierząt? Czym jest projekt Yellow Dog? Wyjaśniamy poniżej.

Czym jest projekt Yellow Dog — historia żółtej wstążki u psa?

Smycze, obroże, chusty oraz inne dodatki w różnych kolorach pozwalają osobom postronnym odczytać temperament psa. Jednym z najważniejszych kolorów jest żółty. Kolor ten swoją popularność zyskał dzięki międzynarodowej kampanii The Yellow Dog Project, czyli Żółty Pies. Akcję skierowano do właścicieli psów, które potrzebują trochę więcej przestrzeni dla siebie w trakcie spaceru. Jej główny cel to nauczenie innych osób, w tym właścicieli psów, rozpoznawania potrzeb zwierząt oraz właściwego kontaktu z psami.

Symbolem projektu jest żółty kolor akcesoriów dla psa, który dla osób postronnych oznacza, że do psa nie wolno się zbliżać, ponieważ może źle reagować na kontakt z człowiekiem albo drugim psem. Kampania Yellow Dog Project trwa od 2012 roku i zyskała już dużą popularność w Europie. W Polsce nie zna jej jeszcze wiele osób. Świadczy o tym choćby fakt, że kiedy w listopadzie 2020 roku, w popularnym teleturnieju „Milionerzy”, padło pytanie o symbolikę żółtej wstążki u psa, gracz poprosił o pomoc publiczność. Zaledwie 33% osób podało prawidłową odpowiedź na pytanie prowadzącego.

Skąd wziął się pomysł na akcję Yellow Dog i żółtą wstążkę u psa?

Żółta wstążka u psów została zapewne zapożyczona z piosenki napisanej w 1973 roku przez Tony’ego Orlando & Dawn, pt. „Tie a Yellow Ribbon Round the Ole Oak Tree Tamp Dawn”, jej fragment brzmi tak: „Zwykła żółta wstążka, tylko ona może dać mi prawdziwą wolność”. W Szwecji, w 2012 roku, Eva Oliversson rozpoczęła promować jako pierwsza na całym świecie swój program Międzynarodowy Gulahund ™Yellowdog. Wiosną, 2012 roku, przyjaciółka Evy Oliversson, behawiorystka psów z Norwegii Mimmi Engh, przeczytała o użyciu żółtej wstążki u psów, a następnie napisała do klubów w Australli, które jako pierwsze na świecie używały żółtej wstążki w pracy z wrażliwymi psami, określając ją wówczas mianem kampanii Yellow Dog.

Obecnie inicjatywa „Yellow Dog Project” to międzynarodowa kampania znana m.in. w Czechach, Danii, Niemczech, Portugalii, Australii, Anglii czy Japonii. Zwrócono do wszystkich właścicieli czworonogów i nie tylko. Zapewnienie bezpieczeństwa psom, które tego potrzebują to główna idea akcji. Wszystko po to, aby spacer był przyjemną chwilą zarówno dla właściciela, jak i pupila.

Historia żółtej wstążki u psa

Kiedy właściciel psa powinien korzystać z żółtych akcesoriów?

Kiedy słyszysz o psach, które potrzebują więcej przestrzeni podczas spaceru, na myśl przychodzą Ci tylko agresywne psy? Nic bardziej mylnego. Powodów, dla których warto oznaczyć psa żółtym dodatkiem jest znacznie więcej. Możesz skorzystać z tego, gdy:

  • Suczka ma cieczkę – to okres, w którym zwierzę wymaga więcej opieki od swojego właściciela. W tym czasie suczka może być nadmiernie pobudzona, cierpieć z powodu zaburzeń snu. Suczka zainteresowana towarzystwem samców, objawia się to odganianiem adoratorów lub dążeniem do kopulacji.
  • Szkolisz psa – w trakcie trwania szkolenia pies powinien skupić się na powtarzanych ćwiczeniach, a nie być rozpraszany.
  • Pies w trakcie choroby lub leczony – w czasie leczenia choroby albo rekonwalescencji zwierzęcia, niewskazany jest kontakt z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Głaskanie lub zaczepianie może drażnić go albo przysporzyć wiele bólu.
  • Pupil stary – starsze zwierzę potrzebuje więcej spokoju, dlatego unikanie małych dzieci oraz szczeniaków może okazać się dla niego bardziej komfortowe.
  • Psiak przywieziony ze schroniska – ze względu na traumatyczne przeżycia, zwierzę może odczuwać lęk. Kontakt z człowiekiem lub psem sprawi, że jego reakcja będzie nieprzewidywalna. Pies  zacznie się kulić albo wręcz odwrotnie — stanie się agresywny.
  • Pies agresywne wobec zwierząt, a także ludzi.
  • Psiak jest lękliwy wobec innych ludzi, a także zwierząt.
  • Pies w pracy – jest przewodnikiem osoby niewidomej, psem asystującym osobie niepełnosprawnej lub w trakcie innej służby.

Pamiętajmy, żółte dodatki u psa, nie są szeroko rozpoznawanym znakiem. Dlatego nie zwalniają nas z obowiązku zachowania ostrożności podczas codziennych spacerów.

Pomóż nam szerzyć świadomość społeczeństwa na temat projektu. Obserwuj nas w mediach społecznościowych: na Instagramie oraz Facebooku.

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.