Bezpieczne spacery z „Yellow Dog”: Komfort i świadomość dla psów i ich właścicieli
Bezpieczne spacery z „Yellow Dog”: Komfort i świadomość dla psów i ich właścicieli Zapraszamy do akcji „Yellow Dog”! Czas, abyśmy wszyscy zadaliśmy sobie pytanie, czy
Aby zrozumieć ideę Yellow Dog i żółtej wstążki u psa, musimy zrozumieć, dlaczego tak naprawdę powstała ta inicjatywa. Historią i ideą projektu The Yellow Dog zajęliśmy się w poprzednich wpisach na naszym blogu. Co jednak oznacza żółta wstążka u psa? Po prostu to, iż pies nie ma być zaczepiany. W tym wpisie dowiesz się z kolei, dlaczego pies potrzebuje więcej przestrzeni.
Powodów może być wiele. Najczęstszym z nich jest na pewno chęć odbycia spokojnego spaceru z pupilem. Żółtą wstążkę u psa widać bowiem z daleka. Spacerowicz lub właściciel z psem będą mogli odpowiednio wcześnie zareagować i, na przykład, zmienić trasę spaceru. Dzięki temu nie musimy zdzierać gardła, by ostrzec, że nie koniecznie mamy ochotę na nowe znajomości. Aby to jednak zadziałało, potrzebna jest jeszcze znajomość idei The Yellow Dog. Możemy też dodać do wstążki komunikat „nie dotykaj”, „potrzebuję przestrzeni” bądź bardzo wyraźne „stop”. Wtedy będziemy mogli mieć większą pewność, że informacja dotrze do innych spacerowiczów.
Żółta wstążka to uniwersalny komunikat. Dotyczyć on może psów, które akurat pracują. Nie mamy na myśli pracowników korporacji, a psy użytkowe, bądź takie, które są w trakcie treningu. Psie lekcje nie muszą przecież odbywać się tylko na zamkniętym placu. Nauka chodzenia przy nodze na luźnej smyczy, zachowania się w tłumie czy po prostu odczulanie na różne bodźce. Jeśli będziemy przeszkadzać takiemu psu w treningach, to cała praca jego i opiekuna pójdzie na marne.
To tylko niektóre z powodów, dla których nie powinniśmy kłopotać psiaków. Być może pupil z żółtą wstążką, którego spotkałeś na ostatnim spacerze, to pies asystent? W takim przypadku szczególnie ważne jest, by ich nie rozpraszać. Pies asystent może wtedy nie wyczuć zagrożenia, jakim może być spadek poziomu cukru u swojego przewodnika. To z kolei jest potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia.
Kolejnym bardzo częstym powodem, dla którego właściciele psów decydują się na żółte akcesoria, jest fakt, iż nasi pupile nie muszą lubić każdego. W tej kwestii psiaki są bardzo podobne do nas. Nie jest możliwe przecież, aby lubić wszystkich. Nasz pupil może mieć swoich ulubionych znajomych do zabawy. Nie musi mu jednak odpowiadać towarzystwo wszystkich psów czy ludzi. Przestrzeń osobista psów jest równie ważna co nasza. Bywa, że niektóre psy są bardziej energiczne i skore do zabawy niż inne. Część jest z kolei bardziej wycofana i mniej cierpliwa. Najprościej mówiąc — psy też mają swoje upodobania. Nie respektowanie ich może skończyć się tylko na warknięciach, a może skutkować poważnym pogryzieniem. Większość właścicieli nie chce się jednak o tym przekonywać i woli od razu dać znać przechodniom, że ich pies nie ma ochoty na nowe znajomości.
Nie tylko kołnierz weterynaryjny czy ubranko pooperacyjne może być wyraźnym znakiem choroby. Część psich dolegliwości nie musi być widoczna z daleka. W takich sytuacjach również przydaje się żółta wstążka, obroża czy jakiekolwiek inne żółte akcesorium. Chory pies może łatwo poczuć się zagrożony. Stresujące sytuacje z kolei przekładają się na dłuższy czas rekonwalescencji. W takich przypadkach przestrzeń osobista psów jest bardzo istotna.
Podobnie jest, gdy opiekujemy się suczką w trakcie cieczki. Jej zapach i hormony przyciągają psy z okolicy. Jest to nie tylko kłopotliwe dla właścicieli samej suczki, ale też dla właścicieli innych psów. Suczka może nie czuć się komfortowo w towarzystwie innych suczek. Różnie też reagują inne psy na ten stan hormonalny. Żółta wstążka to sposób na ostrzeżenie innych właścicieli, że lepiej omijać nas z daleka. Zarówno ze względu na komfort naszego psiaka, ale i ich czworonożnego przyjaciela.
Zarówno starsze, jak i młodsze psiaki potrzebują spokojniejszych spacerów. Różnią ich jedynie powody. Starsze psy, ze względu na swój wiek, jak i zdrowie, są nieco wolniejsze. Ich spacery wyglądają na bardziej nudne, jeśli patrzymy z perspektywy szczeniaka. Psi dziadkowie nie są już tak skorzy do zabaw, doskwierają im różne choroby i dlatego potrzebują mniejszej stymulacji.
Szczenięta z kolei się tak szybko nie męczą, ale trudniej opanowują swoje emocje i temperament. Przebodźcowiony na spacerze młody pies może mieć problem z uspokojeniem emocji w domu. Pobudzającym elementem mogą być spacerowe atrakcje w postaci innych psów, czy ludzi chętnie zaczepiających szczenięta. To z kolei może prowadzić do problemów behawioralnych. Dlatego też socjalizacja szczeniaka powinna być prowadzona rozsądnie. Tu żółta wstążka ma pomóc w zniechęceniu innych ludzi do przeszkadzania w takim treningu.
Ile psów tyle temperamentów i charakterów. Niektóre z psiaków są mniej pewne siebie w kontaktach z innymi ludźmi czy psami. W takich przypadkach pomagają psi trenerzy, behawioryści i zoopsycholodzy. Kierują w odpowiednią stronę i uczą, jak podbudowywać samoocenę pupila. Ważne jest wtedy, aby dać wystarczająco dużo przestrzeni osobistej swojemu psu i pozwolić mu robić postępy w swoim tempie.
Podobnie jest w przypadku schroniskowych psiaków, które przyzwyczajają się do swojego nowego domu. Należy im dać czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Część z nich doświadczyła już wiele złego od człowieka. Z tego powodu mogą mieć różne problemy. Od lęku separacyjnego, do trudności w nauce czystości czy strach przed ludźmi.
Żółta wstążka, obroża, szelki, smycz, chustka czy naszywka to wyraźny sygnał dla każdego. Mówi ona po prostu „hej, daj mi i mojemu psiakowi spokój!”. Często to po prostu mechanizm obronny przed psimi podbiegaczami i nieodpowiedzialnymi właścicielami psów. Trzeba jednak pamiętać — jakikolwiek nie byłby powód noszenia żółtego przez psa, zawsze należy to respektować. Nie bójmy się jednak żółtego u psów. Jeśli chcemy zapoznać naszego psa z psem sąsiada, który nosi żółtą obrożę, spytajmy najpierw. W przypadku pozytywnej odpowiedzi będziemy mogli dać szansę psom na poprawne zapoznanie.
Bezpieczne spacery z „Yellow Dog”: Komfort i świadomość dla psów i ich właścicieli Zapraszamy do akcji „Yellow Dog”! Czas, abyśmy wszyscy zadaliśmy sobie pytanie, czy
O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.