Więcej przestrzeni dla psa

Jak opiekować się suczką, która ma cieczkę?

Jak opiekować się suczką, która ma cieczkę?

Cieczka u suczki jest trudnym momentem dla samego zwierzęcia oraz dla jego opiekuna. Podczas jej trwania zwierzę jest niespokojne i nadpobudliwe. Ile trwa ruja? Jak zachowuje się suczka w czasie jej trwania? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest cieczka?

Cieczka jest jednym z etapów cyklu rozrodczego samicy psa. Nazywana jest rują, grzaniem lub gonieniem. U większości suczek pojawia się dwa razy w roku, chociaż jej częstotliwość zależy od rasy zwierzęcia. Ruja trwa około 21 dni, chociaż zdarza się, że jest dłuższa. Czas jej trwania zależy od stanu zdrowia zwierzęcia oraz jego wielkości. Jej charakterystycznym objawem jest krwawienie z dróg rodnych zwierzęcia.

Jak przebiega cieczka u suczki?

Cieczka u suczki ma charakter ciągły i składa się z czterech okresów, które są regulowane przez hormony płciowe. Wyróżnia się:

Proestrus

Proestrus to wstępna faza cieczki, inaczej nazywana jest okresem przedrujowym. Trwa około 7 dni, ale zdarza się także, że od 3 dni do 17, od chwili pojawienia się krwawienia. Podczas tej fazy suczka gubi sierść, srom staje się twardy, obrzęknięty i przekrwiony. Z pochwy mogą wydobywać się krople krwi. Suczka staje się mniej posłuszna, nadmiernie aktywna, częściej wyje, szczeka, a w czasie spaceru próbuje uciekać. Niektóre suczki wylizują sobie srom, ponieważ chcą zapobiec intensywnemu plamieniu. W trakcie cieczki zmniejsza się apetyt u suczki i zwiększa się częstotliwość oddawania moczu. Na spacerze suczka rozsiewa trop zapachowy, dzięki któremu psy zaczynają się interesować nią intensywnie. Jednak suczka nie pozwala się pokryć i staje się w stosunku do nich agresywna.

Estrus

Estrus jest fazą zasadniczą cieczki, czyli okresem rui właściwej. Podczas niej następuje owulacja i macica jest gotowa na przyjęcie zarodka. Wydzielina z pochwy ma rzadką konsystencję, jej barwa zmienia się z ciemnoczerwonej na różową, a następnie mleczną. Faza Estrus trwało około 9 dni. Jeśli suka zaakceptuje zaloty samca, może dojść do zapłodnienia.

Diestrus

Diestrus jest okresem porujowym. Trwa około 5 dni, jest ważny ze względu na podtrzymanie ciąży. W tej fazie wydzielina ze sromu staje się ciemniejsza i następuje produkcja progesteronu oraz ciałek żółtych wytwarzających hormony, które przygotowują macicę na przyjęcie zarodka. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, ciąża rozwija się u suki, jeżeli nie, zachowanie samicy wraca do normy.

Anestrus

Anestrus jest okresem bezrujowym, pojawia się pomiędzy kolejnymi cieczkami. W tym czasie regeneruje się układ rozrodczy u suczki przed kolejną cieczką.

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suczki?

Pierwsza cieczka u suczki pojawia się w okresie dojrzewania płciowego, następuje pomiędzy szóstym, a dwunastym miesiącem życia. Suczki osiągają dojrzałość płciową w zależności od rasy. W przypadku małych ras pierwsza cieczka może pojawić się wcześniej nawet w 5. miesiącu. Natomiast suczki dużych ras dojrzewają później, dlatego ruja może wystąpić nawet w okresie drugiego roku życia.

Jak wyznaczyć dni płodne u suczki?

Okres płodny u suczki trwała około 5 lub 6 dni. Cieczka u suczki cechuje się płynnością podczas zmiany etapów rui, dlatego możemy mieć trudności z wyznaczeniem dni płodnych. Warto sugerować się jednak zmianą zabarwienia krwistej wydzieliny, która przybiera barwę jasnoróżową. Warto również obserwować sytuację oraz przebieg cieczki. Jeśli okaże się, że jest nieprawidłowy, powinniśmy możliwie prędko skonsultować się z weterynarzem.

Jak opiekować się suczką w domu podczas cieczki?

Podczas występowania rui u suczki powinieneś poświęcić jej więcej czasu. Mogą przydać się specjalne majtki. Nie powinieneś zakładać ich suczce przez cały czas, dlatego że mogą uniemożliwiać jej dbanie o higienę w miejscach intymnych. Zamiast zwykłych majtek możesz założyć jej model z szelkami, ponieważ dłużej będą utrzymywały się na właściwym miejscu. Niezbędnymi mogą okazać się wkładki higieniczne, dzięki którym suczka będzie miała zapewnioną maksymalną higienę. Warto zabezpieczyć przed plamieniem miejsca, w których śpi suczka. Możesz je wyłożyć specjalnymi podkładami higienicznymi o wymiarach np.: 60 cm x 90 cm. Podkłady składają się z dwóch warstw. Górna chłonie ciecz, natomiast dolna zapobiega przedostawaniu się jej, wyłożona jest folią, dlatego stanowi izolację.

Czy można wyprowadzać suczkę na spacer podczas cieczki?

Podczas spaceru zabieraj suczkę w spokojne miejsca. Możesz zniwelować jej zapach za pomocą specjalnego sprayu. Korzystając z niego, ograniczysz zainteresowanie okolicznych psów. Preparat wysokiej jakości jest neutralny dla systemu hormonalnego suki. Jeśli nie masz dostępu do sprayu, możesz założyć suczce żółtą obrożę lub zawiązać wstążkę. Żółty kolor jest symbolem tego, że zwierzę potrzebuje więcej przestrzeni.
W czasie spacerów zadbaj o to, aby suczka była aktywna fizycznie, staraj się jej urozmaicić czas tak samo, jak w trakcie dni, kiedy nie występuje cieczka.

Charakterystycznym objawem podczas cieczki u suczki jest krwawienie. Gdy suczka dostaje ruję, zmienia się jej zachowanie. Może być nadpobudliwa, nieustannie wylizywać się albo często oddawać mocz. Podczas tego okresu zadbaj o jej bezpieczeństwo oraz higienę i najważniejsze: uzbrój się w cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z psem?

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się na spacery z czworonogiem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą przydać się w czasie spacerów jesienią oraz w deszczowe dni.